– Prevladavajući javni interes govori da se sustav obrane od poplava mora što prije završiti, izjavila je na današnjoj konferenciji za novinare u Karlovcu ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.
Obišla je neka od karlovačkih naselja i sudjelovala na sjednici Stožera civilne zaštite u proširenom sastavu, na kojoj je upoznata sa situacijom na poplavljenim područjima i poduzetim aktivnostima, te izgradnjom sustava od poplava.
– Prije nekoliko godina smo na sličnim razinama vodostaja, nešto višim, ali sličnim, usporedivim, imali 500-tinjak kuća koje su bile poplavljene, ne govorimo o gospodarskim zgradama ili podrumima. Mi smo za sada prebrojali njih 25, vjerojatno ih je nešto više, no brojke jasno govore što nam donosi sustav. Više od 13 kilometara regulacijskih i zaštitnih vodnih građevina je izgrađeno, one su pomogle i onom dijelu koji je u ovom trenutku još nije završen, 9,5 kilometara je u gradnji i pripremaju se ostale nabave za koje smo osigurali sredstva, rekla je ministrica Marija Vučković.
Za Koranu je i dalje na snazi izvanredno stanje, dok je zbog vodostaja Kupe ono bilo na snazi do podneva. Po modelima Hrvatskih voda, danas se očekuje osjetnije opadanje vodostaja na karlovačkom području. Do ponoći bi vodostaji Kupe trebali opasti ispod +800 cm, tijekom sutrašnjeg dana za dodatan metar, odnosno, od ponedjeljka se očekuje stabilizacija i normalizacija vodostaja uz ukidanje svih mjera obrane od poplava.
– Trideset tisuća vreća je otpremljeno na teren, 17.000 je dano jedinicama lokalne samouprave, vatrogascima i svima na pomoć lokalnom stanovništvu, 13.000 su ugradile Hrvatske vode, više od 600 metara privremenih sustava je napravljeno i gotovo neprekidno je radilo 20 crpki tako da bi stanovništvo zaštitili i od zaobalnih voda. Ovo je prigoda da sve nedoumice, možda protivljenja, dodatno ubrzamo, da budemo svjesni da su klimatske promjene i dio naših života, kao i ekstremne hidrološke prilike. Trebamo brže graditi pa se nadam da ćemo na ovaj način brže riješiti i pitanje izgradnje sustava obrane od poplava na području Brodaraca. Sredstva imamo osigurana, natječaj je praktično pred završetkom i odabirom izvoditelja i nadam se da ćemo svi brzo svjedočiti daljnjem napretku sustava obrane od poplava i na području Brodaraca, kazao je Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda.
Gradonačelnik Damir Mandić je rekao da je u 25 obiteljskih kuća ušla voda, od kojih je najviše u Brodarcima, 15, ostale su na Borlinu, Donjem Mekušju, Orlovcu i Gradcu, dok je gospodarskih zgrada i dvorišta, naravno, puno više.
– Svaka poplava je na svoj način drukčija, tako i ova. Na lijevoj obali Kupe, gdje se sustav izgrađuje, već ovaj neizgrađeni sustav pokazao je određene rezultate i na ovom vodostaju Kupe nije bilo većih poplava. Drugi problem su Brodarci. Od jučer ujutro smo pojačali snage na terenu, pojačali resurse, ljudima bili na raspolaganju, ali tamo je vodostaj 22 centimetra bio veći nego 2022. godine i to se pokazalo na ovom broju poplavljenih objekata. Nije trenutak da idemo u dublje analize Brodaraca, ali ćemo narednih dana morati ući u to malo preciznije, u sve što se tamo događa. Da je sve bilo kako je bilo planirano, tamo smo danas trebali imati gotov sustav obrane od poplava. Za sustav u Karlovcu nije bitna samo jedna mjera, nego sve mjere: on predviđa i kanal Kupa-Kupa,i retenciju Kupčina, kanal Korana – Kupa, predviđa i zidove i nasipe, ali upravo ovo što se dogodilo na lijevoj obali Kupe, pokazuje ne samo da je sustav stručno i dobro osmišljen, nego već i sad daje neke rezultate, izjavio je gradonačelnik Damir Mandić i zahvalio Stožeru civilne zaštite, vatrogascima, pripadnicima HGSS koji su odradili odličan posao jer „da nije bilo njih, bilo bi puno više poplavljenih objekata“.