Za godinu dana Karlovac će biti bogatiji za još jedan dječji vrtić i to na prostoru bivše vojarne Luščić. Danas je gradonačelnik Damir Mandić potpisao ugovor o izgradnji s predsjednikom uprave tvrtke CPG d.o.o. iz Novog Mesta Martinom Gosencom, te Jakobom Jukićem direktorom tvrtke Teding d.o.o. iz Zagreba koja je zadužena za opremanje.
Vrtić će pohađati 200 djece u 10 odgojnih skupina (4 jasličke i 6 vrtićkih skupina).
Kako je predstavila Ana Hranilović Trubić, pročelnica Upravnog odjela za gradnju i zaštitu okoliša, uz prostorije predviđene za smještaj djece i za djelatnike vrtića, bit će i praonica rublja, te kuhinja planirana za pripremu 600 obroka dnevno.
Svi dnevni boravci za djecu imat će svoje natkrivene terase, kao i jednu zajedničku nenatkrivenu koja će povezivati sve jedinice. Vanjsko igralište bit će ograđeno, a cijela parcela bit će hortikulturno uređena sa sadnjom novih stabala i zelenila, uz zadržavanje svih postojećih stabala. Planira se i izgradnja parkirališta sa ukupno 69 parkirališnih mjesta.
Također je predviđeno postavljanje većeg broja posuda s manjim stablima na krovu građevine kako bi se krov ozelenio.
– Na dijelu krova postavlja se sunčana elektrana, a dobivena električna energija iz sunčane elektrane koristit će se za vlastite potrebe, dok će se eventualni višak predati u niskonaponsku mrežu. Za potrebe grijanja dječjeg vrtića predviđena je ugradnja podnog grijanja s dizalicama topline zrak/voda kao izvorima dobivanja toplinske energije. Oborinska voda s krova građevine bit će korištena kao tehnološka voda za ispiranje. Sve to znači da će vrtić biti energetski samoodrživ, istaknula je Hranilović Trubić.
Predsjednik uprave CPG d.o.o. Martin Gosenca naglasio je kako su velika tvrtka sa dosta iskustva na izgradnji ovakvih objekata, te da imaju mogućnost, znanje i želju da završe u roku i da sljedeće godine djeca uđu u vrtić.
Posebno ponosan je gradonačelnik Damir Mandić koji je naglasio kako je projekt dječjeg vrtića Luščić dio šireg plana.
– Svjesni smo da mjesto u vrtiću nije jedina, ali je najvažnija demografska mjera. Danas osim ovog potpisa ugovora, provodi se tehnički pregled za dječji vrtić u Rečici, a u tijeku je projektiranje dogradnje na području škole u Hrnetiću za dodatne vrtićke grupe. Uvjeren sam da ćemo novim vrtićem u Luščiću, vrtićem u Rečici i dogradnjom škole Hrnetić ispuniti naš plan da svako dijete ima svoje mjesto u vrtiću bez obzira jesu li mu roditelji zaposleni ili ne, istaknuo je gradonačelnik Mandić i dodao da je izgradnja dječjeg vrtića Luščić stvarni početak realizacije Urbanističkog plana uređenja bivše vojarne Luščić. U tijeku je uklanjanje hala, što je preduvjet za izgradnju prometnice koja će biti dio šireg ITU projekta uređenja biciklističkih staza.
Ukupna vrijednost vrtića je 8.747.000,00 tisuća eura.
– Za ovaj vrijedan projekt dobili smo podršku i od Vlade Republike Hrvatske, koja nam je kroz Mehanizam za oporavak i otpornost dodijelila gotovo 2 milijuna eura, te za vrtić u Rečici 800 tisuća eura. Osim ovog materijalnog ulaganja, zajedno sa ravnateljicama i sindikatima završili smo kolektivno pregovaranje i ponosan sam što su odgajateljice zadovoljne. Tako ćemo do kraja godine za materijalna prava zaposlenih u vrtićima izdvojiti oko milijun eura više od planiranog. Inače, Grad Karlovac za funkcioniranje gradskih vrtića na razini godine izdvaja 6,3 milijuna eura, a od toga 4,7 milijuna eura je namijenjeno za materijalna prava zaposlenika. Time dokazujemo da su ulaganja u ljude naši prioriteti, rekao je gradonačelnik.
Trenutno je u gradske vrtiće upisano 1.547 djece, od čega je ove pedagoške godine upisano njih 300-ak, a za jesen je najavljen još jedan poziv za upis djece u jasličku grupu u vrtiću Rečica. Ono što je posebno važno za roditelje, cijena boravka djece u vrtićima neće rasti.