e-Usluge

Ruševni objekti najčešće su privatnom ili državnom vlasništvu što Gradu Karlovcu dodatno komplicira postupanje

U Karlovcu je više od 70 objekata koji zbog lošeg stanja ugrožavaju sigurnost prometa i pješaka, a neki od njih još uvijek su i nastanjeni. Svi su oni u bazi podataka u gradskoj upravi s detaljnim opisom stanja koje se kontinuirano i ažurno prati. Neki trebaju popravak ili uklanjanje opasnih dijelova na pročeljima i krovovima, za druge nema rješenja osim rušenja. Nažalost, više od 90 posto ih  je u privatnom vlasništvu ili vlasništvu države što Gradu Karlovcu bitno otežava postupanje u takvim slučajevima i iziskuje složenu proceduru, pogotovo kad je u pitanju privatno vlasništvo. Prema takvim slučajevima upravnim postupkom i upozorenjem se obraća Komunalno redarstvo.
– U 2020. godini vodi se 25 postupaka za otklanjanje opasnih dijelova i uklanjanje ruševnih objekata. Ako je ruševni objekt u zoni zaštićene kulturne baštine procedura je još sporija i kompliciranija jer ovisi o uputama Konzervatorskog odjela. Obavezan je statički elaborat te se pristupa postupku otklanjanja ili ruševnog objekta ili opasnih dijelova. Ukoliko to vlasnik ne želi samostalno učiniti, tada se ukloni objekt ili opasni dijelovi putem treće osobe i naplate troškovi vlasnicima, naglasila je pročelnica Hermina Plemić.
Ali, čest je problem s vlasnicima, ili nisu riješeni imovinskopravni odnosi, odnosno vlasnici su teško dostupni što produžuje postupak jer uključuje MUP i sudstvo. 
– Svjesni smo posebno situacije u Gajevoj i Jarnevićevoj ulici, a i na Rakovcu. Postupci prema vlasnicima tih objekata su u tijeku. Povrh toga Konzervatorski odjel se teško odlučuje na razgradnju objekata po kojima je poznata vizura Karlovca. To je upravo Gajeva ulica gdje imamo veliki problem. Kontaktiramo s vlasnicima, ali procedure su spore i moramo imati razumijevanja i strpljenja.
Naravno, postoje odgovorni i savjesni građani koji su na svojim ruševnim objektima reagirali i bez gradskih službi i otklonili opasnosti, na čemu im gradske službe zahvaljuju. 
– Postupak je bio lakši ovdje u Gradišćanskoj ulici na Borlinu gdje je nedavno uklonjen ruševni objekt bio u vlasništvu Grada, a stanari su dobili adekvatne zamjenske stanove. Parcela je sada spremna za nove sadržaje. Važno je još jednom naglasiti da je odgovornost za otklanjanje oštećenja ili ruševina na vlasniku objekta. Uspostavili smo suradnju s Konzervatorskim odjelom jer se većina tih objekata nalazi u zaštićenoj zoni pa stoga njihovi uvjeti za sanaciju oštećenja i uklanjanje ruševina su važni vlasniku kako bi mogao ispravno postupiti. Poznat je i problem Banjavčićeve 26 koji pokušavamo riješiti s državom kao vlasnikom, gdje također postoje najmoprimci koji su u ugovornom odnosu s državom. Nakon što se riješi njihov status može se dalje pristupiti projektnoj dokumentaciji i izradi statičkog elaborata kako bi se utvrdilo što dalje s objektom. Važno je apelirati na građane da trebaju voditi brigu o svojoj imovini i želim zahvaliti svim onim građanima koji su prepoznali potrebu i uklonili ruševne građevine kako bi na tom mjestu niknule nove i kako bi se zaštitili građani, zaključila je zamjenica gradonačelnika Andreja Navijalić.
Uklanjanjem objekta u Gradišćanskoj zadovoljni su i mještani Borlina, kako je rekao predsjednik Mjesnog odbora Renato Cerovac i dodao da su prošle godine "otvorili" ovaj problem uz dogovor da će Grad tijekom ove godine riješiti objekt i naći bolji smještaj za stanare, što je i učinjeno.