Gradonačelnik Damir Jelić je na nedavnoj javnoj tribini o sudbini kina u Karlovcu predstavio što je gradska uprava do sada radila po tom pitanju. Grad na razne načine pokušava omogućiti građanima mogućost uživanja u kino projekcijama. To potvrđuju projekti Kinokluba i programi u sklopu Riječnog kina. Mikrokino u Gimnaziji će u svibnju opet biti u funkciji, „Kino u kazalištu“ u Gradskom kazalištu Zorin dom također i slično. Grad je također kupio i potrebnu opremu za prikazivanje filmova. Osim toga kroz projekte s privatnim investitorima nastojalo se utjecati na izgradnju kina, a najdalje je otišao Konzum gdje je za kino izdana i građevinska dozvola, a u tijeku su i pregovori s još jednim privatnim investitorom. Prema mišljenju struke, koju je na tribini predstavljala i Marija Ratković Vidaković, moglo se čuti kako je prije svega potrebno novac ulagati u programe, a ne u samo obnovu zgrade kina Edison. Naglasila je kako treba razlučiti kinoprikazivalačku djelatnost od želje za očuvanjem kulturnog dobra, te je navela kako Zorin dom posjeduje dobru opremu za prikazivanje filmova. Isto tako moglo se čuti kako treba razvijati strateško uspostavljanje kina koje nije samo prostor, nego puno više od toga. Gradonačelnik Jelić je zaključio da se problematika kina može promatrati u tri smjera.
Prvo je pitanje umjetničke djelatnosti koja se treba odvijati – sada. Očito je da će se projekti Riječnog kina i Mikrokina u Gimnaziji nastaviti u kontinuitetu jer daju rezultate. Od jeseni je u planu program u Zorin domu i već sada se u rebalansu proračuna pripremaju sredstva za kontinuitet jedne predstave tjedno. Drugi smjer na kojem treba nastaviti raditi su projekti sa privatnim investitorima.
– Kada govorimo u domeni očuvanja kulturne baštine, što je treći smjer, to je osmišljavanje prostora kako Hrvatskog doma s jedne strane, tako i kina Edison s druge strane. S time da bih upozorio da ako dođe do strateške odluke da se ide u Kino Edison, riječ je o dugoročnom projektu u trajanju od nekoliko godina dok tamo uistinu kino započne s radom. Moje subjektivno mišljenje je da bi u domeni očuvanja kulturne baštine trebalo iznaći snage, sredstava i volje da se Edison vrati tamo gdje mu je mjesto, a to je u vlasništvo Grada, zaključio je Jelić.